Najpopularniejsze rodzaje instrumentów dętych

Aerofony są to instrumenty, w których dźwięki tworzone są poprzez wibracje powietrza zamkniętego w przestrzeni rezonansowej. Potoczny podział opisuje aerofony jako instrumenty dęte i dokonuje podziału na dęte drewniane, przykładem są klarnety, oboje, dęte blaszane, wśród nich na przykład kornety, oraz dęte klawiszowe, gdzie interesującym przykładem są melodyki.

klarnet

Autor: Jordi Payà
Źródło: http://www.flickr.com
Klarnety reprezentują grupę instrumentów dętych drewnianych stroikowych jednostroikowych. Są przypisane do takiej samej gromady co saksofon. Klarnety są charakteryzowane pod kątem tzw. stopliwości, czyli zdolności zlewania się barwy dźwięku danego klarnetu z barwą innych instrumentów orkiestry.

Klarnet jest zbudowany z okrągłej, drewnianej rurki z grupą otworów zamykanych klapami i podzielony jest na pięć części: ustnik, baryłka, korpus górny i dolny oraz czara głosowa. Przetrzymuje się je i nosi w futerale oddzielnie i składa razem tylko do grania. Klarnety na stałe wcielono w skład grup orkiestrowych około XVIIIw. Dzisiaj popularne bywają przede wszystkim wśród klasyków jazzowych i w muzyce klezmerskiej.

Oboje należą do tej samej rodziny, jednak są instrumentami dwustroikowymi. Są to długie, lekko rozszerzone rurki zakończone lejkowatym wylotem. Otworki również zamykane są klapkamis. Oboje pojawiły się już w XVIIw. i do dziś są popularnym instrumentem muzycznym. W przeciwieństwie do poprzednich instrumentów, oboje bywają najcześciej stosowane dla partii solowych, równie chętnie sięga się po nie pisząc muzykę do filmów. Kornety są instrumentami dętymi blaszanymi, zaliczanymi do grupy rogów i podobnymi do trąbki. Stworzono je poprzez modyfikację starego rogu pocztowego a we obecnej formie są popularne od początków XIXw. Obecnie najlepsze klarnety popularne są zwykle w orkiestrze dętej. Cenią je sobie też klasycy jazzowi. Interesującymi instrumentami są również melodyki. Nazywane są również melodyjkami lub harmonijkami klawiszowymi. To malutkie instrumenty klawiszowe, bardzo przypominające dzisiejszy keyboard. Miewają przeważnie około 20-35 klawiszy oraz ustnik. Grają podobnie jak popularna harmonijka ustna.

Jeśli interesujesz się nauką gry, koniecznie sprawdź najlepsze ceny na naszej stronie: muzyczne instrumenty saksofony.