Dlaczego dobrze jest wybrać się na wakacje do Wielkopolski?

Każdy, kto chciałby odbyć podróż do miejsc, gdzie rozpoczęły się dzieje państwa polskiego, musi zaplanować przynajmniej długi weekend w Wielkopolsce albo wybrać ten region na wypoczynek 2014. Niezwykłe odkrycia dokonane przez archeologów na tym rejonie przyczyniły się do dużego poszerzenia znajomości historii Polski. Niewykluczone, że dzięki kolejnym badaniom poznamy jeszcze dużo interesujących szczegółów o tym rejonie.

Bazylika sanktuarium, Licheń

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Do najważniejszych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to stolica Wielkopolski i jednocześnie znaczące centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju. W sercu ładnej, poznańskiej starówki znajduje się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z paru symboli miasta. W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.

Oprócz tego przy Starym Rynku znajdują się przepięknie wyremontowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, fantastyczne fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj cudowna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, a także nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do chwili obecnej uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu warto także zobaczyć kompleks rekreacyjny naokoło jeziora Malta i Nowe Zoo. Najbardziej cennym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której byli koronowani polscy królowie jest prawdziwym skarbem o skali europejskiej. Na wyjątkową uwagę zasługują niesłychanie cenne Drzwi Gnieźnieńskie opowiadające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce, albowiem wspominano o nim już w II wieku naszej ery. Do najcenniejszych zabytków Kalisza można zaliczyć: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra świętego Mikołaja i Państwowy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Wśród innych fascynujących wielkopolskich miejscowości trzeba wymienić Kórnik ze wspaniałą hacjendą Działyńskich, w której zgromadzono bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbardziej bogatą w naszym kraju kolekcją drzew i krzewów (ok. 3000 gatunków i odmian). Należy kże zaglądnąć do Rogalina, gdzie jest późnobarokowo – klasycystyczna rodowa chata Raczyńskich, ze fantastyczną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W nieodległym Puszczykowie odwiedzić można niezwykle fascynujące muzeum, które mieści się w domu, w którym mieszkał słynny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Zebrano tam dzieła autora i pamiątki z jego wypraw. W Szreniawie mieści się inny atrakcyjny obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swoim terenie ma mniej więcej dwadzieścia tysięcy okazów.

Masz ochotę poszerzyć wiedzę z owego intrygującego zagadnienia? Zatem najlepiej trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij to hotel zakopane i przenieś się do kolejnej strony.

Nie można pominąć także Ostrowa Lednickiego, gdzie zobaczyć można fragmenty palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest także Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich ciekawych skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Podczas pobytu w Wielkopolsce należy zobaczyć też pałac w Racocie ze słynną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze wspaniałym, w dużej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach zrobiony w sposób dający wyobrażenie, że ktoś tutaj mieszka. Jeżeli udamy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, natrafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie poeta przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Ładnym zabytkiem podtrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt otacza park o charakterze arboretum, a nieopodal znajduje się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może ujść także wspaniały pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwukrotnie przebywał tu Fryderyk Chopin i ażeby utrwalić te odwiedziny rokrocznie odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Pośród najistotniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy przede wszystkim sanktuarium w Licheniu, gdzie jest cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najważniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pod wezwaniem świętej Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła II.http://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,konie-sportowe.html (pokaż szczegóły)W sanktuarium stworzono sporo malowniczych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi znanymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, Bazylika na świętej Górze obok Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się również wiele ślicznych wykonanych z drewna kościołów, m.in. w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.

Najcenniejszym przyrodniczo rejonem w Wielkopolsce (dobry serwis) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych walorów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.