Kilka spraw dla górskich turystów

Oto one. Nareszcie nadeszły. Długie dni wyczekiwane, planowane i wypatrywane. Pełne słońca, jezior, góry i cudownie spędzonego czasu. Okres relaksu i rozluźnienia, byle dalej od codzienności i szarości. Wizytujemy nasz sprawdzony sklep górski i już pora wyjazdu. Ulubiona pora w roku – wakacje.

Sprzęt przed wyjazdem

Piękno gór

Źródło: bestoutdoorphotos.com

Kierunków wakacyjnych wojaży jest dużo. W tym artykule przyjrzymy się uważniej jednemu z nich – górom. W naszym kraju wakacje w górach są dość modne, ale o wielu sprawach turyści mają niewielkie pojęcie. A głównie o tym, o czym nie należy zapominać, wizytując sklep górski przed pieszymi wędrówkami.

Najistotniejszym nabytkiem są bez wątpienia buty trekkingowe. W góry nie wolno wybierać się w adidasach, czółenkach, butach na obcasach, sandałkach czy innym, przystosowanym głównie do spacerowania po nizinnych i łatwym terenie, obuwiu. Oczywiście jeżeli pragniemy się podjąć znaczniejszego wyzwania, niż spokojne górskie wędrówki, buty trekkingowe powinny zostać zamienione na buty wspinaczkowe. To muszę powiedzieć mocno: nekropolie są zapełnione ludźmi lekkomyślnymi, którzy poszli w tatry w nieodpowiednich butach.

Najistotniejsze wyposażenie

Ważny jest też nabytek wygodnego i pakownego plecaka, który zmieści ciuchy na zmianę, jedzenie, śpiwory i inne elementy bagażu. Jeśli chodzi o marki, niezłym wyborem są plecaki Deuter.

Na szlak trzeba wziąć pewną komórkę z wytrzymałym akumulatorem, kilka dodatkowych baterii, latarkę, kompas i szczegółowe mapy szlaków górskich. Fajnie jest także mieć przy sobie walkie-talkie, zestaw nawigacja satelitarna i ważne numery do TOPR – takie akcesoria oferuje każdy porządny sklep turystyczny. Zwykle nie ma czasu, by czekać na ich przylot, dlatego spakowanie apteczki podróżnej potrafi uratować życie.Pewnie nie muszę wam mówić o pożywieniu (tradycyjne konserwy) oraz o zapakowaniu ze sobą… zdrowego rozsądku.

Jak wrócić cało z gór

Górska wyprawa

Źródło: www.citypictures.net

Gdy już poruszamy sprawy bezpieczeństwa, kilka zdań na ten temat. Dobrze jest pamiętać o dwóch sprawach. Pierwszą z nich jest zadbanie o zakup ubezpieczenia. Nawet przy zachowaniu bezpieczeństwa może się nam zdarzyć wypadek. Opłaty za leczenie mogą być wysokie i dobrze mieć to na uwadze. Po co do kłopotów ze zdrowiem dorzucać kłopoty finansowe? Lepiej nabyć ubezpieczenie i mieć ten problem z głowy.

Drugą istotną rzeczą jest zawsze powiedzenie komuś o naszym celu wycieczki danego dnia przed wybyciem na szlak. Dzięki temu ktoś zauważy, że przykładowo nie ma nas i wezwie pomoc.pomocne omówienie – nasze linki -W innym wypadku przez kilka dni nasza nieobecność może być niezauważona, a w końcu w momencie wypadków natychmiastowa pomoc jest niezastąpiona.

Góry są piękne, jednakże warto zadbać o to, by z takiej wyprawy wrócić cało i móc opowiedzieć o niej bliskim.

Źródło: szostaki.pl