Ciekawe miejsca

Europa to bardzo interesujący kontynent, który od wielu lat przyciąga do siebie rzeszy podróżników. Wieża Eiffla we Francji, Koloseum w Rzymie, czy Big Ben w Wielkiej Brytanii, to chyba jedne z najbardziej rozpoznawalnych miejsc przez „nie europejskich” wycieczkowiczów. Jak się jednak możemy przekonać nie tylko Europa środkowa i zachodnia ma coś do zaoferowania podróżnikom. Takie kraje jak Polska, Ukraina czy Słowacja również posiadają ciekawe tereny, które warto zobaczyć.

Osoby zainteresowane zdarzeniami II wojny światowej, na pewno nie stracą okazji aby zobaczyć wilczy szaniec. Wilczy szaniec, to jedna z bardziej znanych twierdz Hitlera, w której skrywał się przez wiele dni w czasie II wojny światowej.Wilczy Szaniec mieści się na obszarze 250 hektarów i jest otoczony zasiekami z drutu kolczastego, a co jakiś czas możemy spotkać kilkumetrowe wieżyczki obserwacyjne- całość robi piorunujące wrażenie.

Każdy z królów rządzących naszymi ziemiami pozostawił po sobie pamiątkę, w postaci masywnych warowni, które na zawsze wbiły się w krajobraz kraju nad Wisłą. Zamczyska te były świadkiem wielkich historycznych zdarzeń. Jednym z nich jest jeden z najbardziej znanych zamczysk w Polsce, czyli Zamek w Malborku, a właściwie licząca 250 000 m³ ogromna twierdza obronna. Zamek począwszy od 1309, aż do naszych czasów kilkakrotnie zmienił właściciela. Był siedzibą min: wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i polskich królów. W czasie swojego istnienia twierdza w Malborku była wielokrotnie burzona przez oprawców, i ponownie odbudowywana przez kolejnych właścicieli, co niewątpliwie miało ogromny wpływ na jego różnorodność stylów architektonicznych. Najcięższe straty zamek poniósł w czasie II wojny światowej, stał się, bowiem głównym punktem oporu. Dzisiaj twierdza w Malborku, to jedna z największych atrakcji turystycznych i kulturowych w Polsce. Co roku zwiedza ją około 0.5 mln wycieczkowiczów. Ze w względu na swoją wartość historyczną został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Następnym zamkiem wartym do odwiedzenia jest Zamek Czocha. Obronny zamek położony 105 km, na zachód od stolicy dolnego śląska.Zamek ten, to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też hotel, w którym można miło spędzić weekend. Ze względu na swoje niespotykane zdobienia na zamku gościły realizatorzy takich produkcji jak: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów i Pierwsza Miłość.

Jeśli zachęciliśmy cię do odwiedzania Polskich zamczysk, zapraszamy także do Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolina Pałaców i Ogrodów , to 100 km2, na których znajdziemy 20 zamków i pałaców. Unikalność tego miejsca została zauważona przez Zarząd Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przyznał Dolinie Pałaców i Ogrodów pierwszą nagrodę w kategorii- Najciekawsza Atrakcja Turystyczna Regionu – Turystyka Miejska lub Kulturowa. Zasobnie zdobione zameczki wraz z otaczającymi je krajobrazami zapewniają niezapomniane wrażenia. Zapraszamy do zwiedzania tej niesamowitej i mistycznej doliny.

Jeśli interesujesz się historią to na pewno zaciekawi cię Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Muzeum to jest jedyną placówką w Polsce, która zajmuje się historią niecenia ognia. Od ponad 40 lat muzeum gromadzi i zabezpiecza przedmioty związane z nieceniem ogniem. Muzeum ma w posiadaniu różnego rodzaju zapalniczki: gazowe, kontowe, benzynowe, elektryczne, wśród eksponatów możemy również wyszukać krzesiwa skałkowe, metalowe oraz etykiety z pudełek zapałek z kraju nad Wisłą i ze świata. Muzeum prowadzi wiele stałych wystaw np.: „Historia niecenia ognia” przedstawia różne metody niecenia ognia i przedmioty do tego wykorzystywane. Ekspozycję otwiera prezentacja krzesiw, od najbanalniejszych żelaznych, poprzez krzesiwa o atrakcyjnie zdobionych uchwytach, aż po krzesiwa przypominające broń palną. „Świat etykiet” to kolejna wystawa, której wątkiem przewodnim są etykiety pudełek od zapałek. Etykiety zaczęto stosować w latach 80-tych XIX w. i od tego czasu są jednym z nośników informacji. Spełniają funkcję: nalepki towarowej, dekoracyjne lub zadania reklamowe, albo funkcję dekoracyjną.

Podobnym obiektem do Muzeum Filumenistycznego jest Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój. Muzeum Papiernictwa zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem artefaktów związanych z drukarstwem. Muzeum może poszczycić się wieloma wartościowymi eksponatami m.in.: największą w kraju kolekcją zabytkowych sit papierniczych i papierków ze znakami wodnymi, kolekcją wzorników papierów i wyrobów papierowych, starymi maszynami używanymi w papiernictwie i drukarstwie, jedną z najcenniejszych w Europie kolekcji narzędzi do badania właściwości papieru.

Jeśli jednak nie interesują cię wyprawy po muzeach i starych zamczyskach, a twoim żywiołem są podróże po bezdrożach możesz wypuścić się w Góry Stołowe. Główne atrakcje, jakie mają te zakątki, to okolice Szczelińca Wielkiego, Błędnych Skał i Skalnych Grzybów. Te zakątki najczęściej oblegane są latem przez odwiedzających, zatem doradzamy wybrać się tam w innym terminie – a warto, ponieważ w tych okolicach natura pozostawiła po sobie niezwykłe ślady. Białe skały, Sklane Grzyby czy też Torfowisko Batorowskie to miejsca mniej odwiedzane przez wycieczkowiczów, dlatego jeżeli doceniasz spokój i ciszę śmiało możesz się spakować i przyjeżdżać do Gór Stołowych.

Jeżeli zdecydujesz się zajechać w te tereny koniecznie musisz wpaść do miejscowości Srebrna Góra. Znajdziesz tam bardzo dużo niespotykanych nigdzie indziej atrakcji turystycznych. Ciekawe i różnorodne budownictwo przyciąga zwiedzających z całej Polski, dzięki dużej bazie hoteli, każdy wyszuka miejsce do spania odpowiadające zarówno zasobności portfela jak i wymaganiom. Miejscowość Srebrna Góra położona jest w pięknej i malowniczej dolinie, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym aby przyjechać do tej pięknej wioski. Główną i największą atrakcją Srebrnej Góry jest Twierdza Srebrnogórska. Twierdza została wybudowana w latach 1765-1777, głównie dzięki mozolnej pracy okolicznych mieszkańców, jak się jednak okazało praca nie została zmarnowana. Stawiana z wielkim zaangażowaniem budowla przyniosła regionowi Srebrnej Góry bardzo dużo cennych i przydatnych budynków między innymi:tartaki, wapienniki. Twierdza jest jedyną w swoim rodzaju, jest największą tego typu budowlą w Europie, jej historyczne znaczenie potwierdziły 14 kwietnia 2008 roku polskie władze ogłaszając Twierdzę Srebrnogórską za pomnik historii.

Kolejnym wartym miejscem do odwiedzenia w polskich górach to Jaskinia Niedźwiedzia mieszcząca się w Kotlinie Kłodzkiej. Jaskinia oferuje bardzo wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych, stalaktyty, stalagmity czy pola ryżowe możemy spotkać na każdym kroku, ponadto jaskinię zamieszkują nietoperze oraz liczne bezkręgowce. Jaskinie mierzą około 2 km długości, zatem jest, gdzie chodzić. Zwiedzanie jest bardzo miłe i relaksujące, dobrze oświetlone ścieżki, wygodne chodniki, wszystkie te udogodnienia przyciągają setki turystów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Polsce wartych zwiedzenia jest zakopane hotele z basenem i jego rejon. Polskie tatry oferują bardzo wiele atrakcji, które każdy szanujący się wędrowiec powinien poznać. Krupówki, Giewont czy Morskie Oko to tylko niektóre z ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Liczne i bardzo dobrze przygotowane ścieżki zachęcają do długich wypraw w góry. Zakopane co rok przyciąga mnóstwo podróżników niezależnie od pory roku, ponieważ zawsze jest co robić. Dzięki bardzo dobrze przygotowanej bazie hotelowej, z noclegiem nie ma kłopotów wystarczy kilka dni wcześniej zaklepać miejsce hotelowe. W Zakopanem wyszukasz Pokoje i hotele w każdej cenie, zależnie od oferowanego wyposażenia oraz oferowanych usług. Masaże, jacuzzi, baseny, sauny bilard, internet w pokoju czy coraz modniejsze hair salons to już standard, dla dużej liczby hoteli. Oczywiście będąc w w tym mieście, nie można przegapić zwiedzenia jednego z najpiękniejszych jezior w Polsce czyli Morskie Oko, które jest jednym z najciekawszych zjawisk występujących w polskich Tatrach.

Podróżując z północnej Polski do Zakopanego warto wstąpić do małego miasteczka położonego niedaleko Krakowa. Wieliczka, bo o tym miejscu mowa, mimo iż nie jest za dużym miastem, przyciąga co roku kilka tysięcy turystów. Wszystko to dzięki bardzo starej i bardzo znanej kopalni. Wieliczka kopalnia soli, wielu rodaków Wieliczkę kojarzy właśnie z kopalnią soli, i nie ma co się dziwić, bo jest gdzie zwiedzać. Bardzo dużo fantastycznych grot tworzonych przez naturę, oraz kilkudziesięciu pokoleń górników, to tylko niektóre z atrakcji dostarczanych przez to miejsce. Więc jeżeli będziesz w okolicach Wieliczki warto chociaż na chwilę zatrzymać się w kopalni soli i zwiedzić to piękne i pełne tajemnic miejsce.

Widziałeś już wszelkie atrakcyjne miejsce w kraju nad Wisłą? Koniecznie musisz zobaczyć atrakcyjną wyspę oddaloną 100 km od wybrzeża Kraju nad Wisłą. Bornholm, to mała i urokliwa duńska wyspa, która przyciąga co roku wielu wędrowców pragnących zaznać spokoju. Na wyspę można dostać się płynąc promem ze Świnoujścia i Kołobrzegu, lub samolotem. Na wyspie znajdziemy bardzo dużo atrakcji – przede wszystkim związanych z aktywnym wypoczynkiem – miłośnicy windsurfingu i kitesurfingu nie będą zawiedzeni. Dzięki rozłożonym po całej wysepce ścieżką rowerowym oraz trasą przeznaczonym do wędrówek pieszych będziemy w stanie odwiedzić każdy jej zakamarek . Baza noclegowa jest bardzo dobrze przygotowana, w ofercie odnajdziemy hotele, pensjonaty, kempingi oraz pola namiotowe – więc każdy znajdzie coś interesującego i w atrakcyjnej cenie.

Jeśli znasz wszystkie, te ciekawe miejsca, możesz wybrać się w Ukraińskie Karpaty, które również oferują bardzo dużo atrakcyjnych szlaków, którymi może podążyć każdy podróżnik. Czarnohora to jedno z najciekawszych pasm górskich na Ukrainie, w którym znajduje się najwyższy szczyt Ukrainy Howerla. Jezioro Brebeniaskuł czy też Jeziorko Niesamowite, to jedne z najbardziej obleganych miejsc w tej części gór. Piękne rozległe doliny, turnie skalne, i wyrzeźbione przez lodowce liczne jeziora to cechy, które są charakterystyczne dla tych terenów.

Jeśli zdecydujemy się na wyprawę w ukraińskie góry, bezwarunkowo powinniśmy zwiedzić Karpaty Marmaroskie. Karpaty Marmaroskie, to stare góry rozciągnięte od Rumunii po Ukrainę. Długość głównego grzbietu wynosi ok 90 km. Ze względu na swoją unikalną budowę geologiczną, najwyższe szczyty ułożone są na skrajnych pasmach, a nie jak zazwyczaj jest w głównym grzbiecie.Najwyższym szczytem jest Farakuł (Fărcăul) wznoszący się na 1961 m. n.p.m. Góry zbudowane są z fliszu karpackiego, wapiennych skał i dolomitu, a także materiałów pochodzenia wulkanicznego.

Wbrew pozorom, góry to nie tylko przechadzanie się po szczytach i podziwianie pięknych terenów. Słowacy wymyślili coś co przyciąga do ich kraju setki turystów- Tatralandia. Ten Aquapark, to jeden z najlepszych kompleksów basenowych w Europie. Ściągają tam turyści niemal z każdego zakamarka Europy, co świadczy o tym, iż Aquapark Tatralandia okazał się strzałem w dziesiątkę. Słowacy udowodnili, że z odrobiną chęci i ciekawym pomysłem, nawet w małej mieścinie (Liptowski Mikulasz) można wykonaćprojekt na skalę Europy.

Jeżeli szukasz atrakcyjnych miejsc koniecznie musisz zwiedzić wyjątkowe miejsce w USA, a mianowicie Wielki Kanion. Wielki Kanion z pewnością zasługuje na miano cudu świata, tworzony przez 10 mln kanion znają chyba wszyscy. Wielki Kanion jest chyba najpiękniejszym i najbardziej znanym cudem natury w Stanach Zjednoczonych i na naszejkuli. Co rok zjeżdża tam około czterech milionów turystów chcących zapoznać się z tym niesamowitym miejscem, i nie ma co się dziwić bo rozmiary tego Kanionu są niezwykłe (349 km długości, w najgłębszym miejscu aż 2133 metrów głębokości, jego szerokość waha się od około 800 metrów w najwęższym miejscu do 29 kilometrów w najszerszym). Okolica tego miejsca oferuje bardzo dużo form zwiedzania – samolot czy wędrówka piesza to tylko niektóre z nich (wszystko zależy od grubości portfela.)Piękno natury powstające przez dziesiątki milionów lat można zobaczyć na każdym kroku, więc jeżeli kiedykolwiek będziecie mieli okazję zwiedzić Wielki Kanion, nie zmarnujcie jej.