Na ryby do krainy szwedzkich jezior – urlop na świeżym powietrzu

Fascynujące powieści kryminalne to nie jedyny atut naszego północnego sąsiada. Szwecja naszym rybakom pokazała się jako rewelacyjne miejsce na…

wyprawy wędkarskie (polecamy te na ). Znakomite łowiska czekają w zatokach, rzekach i jeziorach. Kłusownictwo praktycznie nie istnieje, a okolice wędkarskie nie są zaśmiecane.

Poza tym cztery najrozleglejsze jeziora kraju – Hjälmaren, Vättern, Storsjön i Vänern nie wymagają konieczności wykupienia licencji. Turystyka wędkarska to jest pasja! A na jakie ryby możemy liczyć w tym niebie dla rybaków?

W szwedzkich jeziorach prym wiedzie szczupak. Jest go o wiele więcej, niż w naszym kraju, a na dodatek regularniej dają się złapać duże osobniki. Oczy wam wyjdą na wierzch, kiedy na haczyku zobaczycie ponad 10 kilogramową rybę! Pora na szczupaka trwa okrągły rok, bo w tygodniach zimowych da się go łowić z przerębli. Pozostałe gatunki bogato tu występujące to sandacz, troć, łosoś, pstrąg i okoń. Szczególnie ten ostatni w tym kraju osiąga niesamowite rozmiary. To, co w naszym kraju nierzadko jest rekordem, w północnej krainie może okazać się normalnym wynikiem.

Najlepsze łowiska w Szwecji to jeziora Yxern (południe), Nedre Dalälven, Vänern, Vättern, rzeki Torneälven, Kaitumälven i Byskeälven i Zatoka Hanö.warto zobaczyć również (https://www.domki-letniskowe.pl/)To właśnie tam urządzane są zazwyczaj wyjazdy wędkarskie. Piszę tu o grupowych lub indywidualnych wyprawach na ryby, tworzonych przez dobre firmy. Takie oferty da się zobaczyć w sporej liczbie w Internecie. W cenie pakietu otrzymujemy zwykle licencje na połów, transport morzem lub powietrzem, instruktora lub przewodnika i dokładne atlasy skandynawskich bezdroży.

Proponujemy samodzielnie poszperać w sieci, by wyszukać odpowiednie warunki i koszty takich wypraw. Możę się okazać, że nasza kolejna wycieczka na ryby będzie niezapomnianym przeżyciem!