Jeśli nasza dziedzina zainteresowań przemienia się w pracę zawodową, to w takim wypadku poza większymi kosztami możemy liczyć również na przypływ gotówki z tego tytułu

Każde hobby wymaga wkładu finansowego, jedno więcej, drugie nie tak dużo. Jeśli zaś nasza dziedzina zainteresowań przemienia się w zawód, to wtedy poza dużymi kosztami możemy spodziewać się przychodów. Jednak rozwój kosztuje, skoro się dokształcamy w konkretnej dziedzinie to musimy inwestować w swoją zawodową pasję, do momentu gdy osiągniemy pełnię umiejętności, w tym co nas interesuje. Choć nawet, jeżeli dotrzemy do tego miejsca koszty niestety się nie skończą. Rozwój to nieustanny proces podnoszenia swoich kwalifikacji. Również pisarz ponosi spore koszty własnego rozwoju, mimo, iż wielu w to nie jest w stanie uwierzyć.

sprzęt studyjny

Autor: Audio Mix House
Źródło: http://www.flickr.com
Pisarz to ma super, dużo postronnych obserwatorówtak myśli, nie dość, iż siedzi w swoim mieszkaniu to również może pisać, gdzie mu się podoba. Może udać się nad morze, wynająć domek nad samym brzegiem i tworzyć. Może też zaszyć się w górach i tam szukać weny. Nie myślą jednak ci, którzy tak uważają o tym, że ego typu sposób życia też kosztuje. Mało który twórca może w ten sposób żyć. Tylko niektórzy, szczególnie w naszym kraju. Reszta nie ma tak dobrze, czekają dopiero na swój czas, a do tego momentu zarabiają jak wszyscy – ciężką pracą.

Jasne, ktoś powie, jak nie ma tak dobrze to i tak ma znacznie lepiej aniżeli reszta artystów: muzycy czy fotografowie. Nie musi przecież kupować kosztownego sprzętu studyjnego typu siedmiopłaszczyznowe blendy, gitary i miksery. Nie jest zmuszony, by zainwestować w taki rodzaj sprzętu studyjnego jak ekran. Podobnie nie jest zmuszony tak jak

studio

Autor: Chris Marchant
Źródło: http://www.flickr.com

profesjonalny fotograf (sesja rodzinna warszawa) wkładać swój oszczędności w sprzęt studyjny jak blend, wolny jest także od kupna sprzętu studyjnego typu ekran odbijająco-rozpraszający, nie wpakowuje kapitału w nowe lampy czy w najwyższej klasy obiektywy. Pisarzowi dawniej wystarczała maszyna do pisania lub czysty zeszyt. Teraz ma laptopa.

Tego typu myślenie jest mylne, bo pisarz, podobnie jak inni profesjonaliści inwestuje w siebie nieustannie. Wszak taki człowiek musi dużo czytać, ciągle czytać, a lektury do tanich nie należą. Powinien uczęszczać na kursy, dokształcać się, łapać kontakt z twórcami, uczęszczać na spotkania branżowe, które przeważnie nie są darmowe. Musi jednakowoż łapać natchnienie, podróżować, chodzić do teatru i do kina. To przecież wszystko kosztuje. Zgadza się, iż nie potrzebuje kosztownego sprzętu jedynie do pisania. Wystarczy kartka papieru oraz długopis. Jednak, by zapełnić głowę pomysłami musi najpierw włożyć pieniądze w samorozwój.