Podlasie – teren kraju, który wskazane byłoby dostrzec

Wśród terenów naszego kraju wzbudzających zachwyt znajduje się Podlasie. Ten zróżnicowany pod względem historycznym oraz architektonicznym teren ma do zaoferowania naprawdę bardzo dużo atrakcji. Idealnie sprawdza się jako miejsce wypoczynku – zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. Podlasie jest jednym z tych terenów Polski, który może szczycić się wyjątkowo interesującą historią.

białystok

Autor: Tony Bowden
Źródło: http://www.flickr.com
Na przestrzeni kolejnych wieków rozgrywały się tutaj różne wydarzenia o mniejszej bądź większej randze. Mało kto pamięta, że tereny, które teraz nazywane są mianem Podlasia, stanowiły część państwa Pierwszych Piastów. Prawa do tych terenów rościli sobie Litwini, książęta władający Rusią oraz plemiona Mazowsza. Zwady między władcą Jagiełło a litewskim księciem Witoldem zaowocowały tym, że Podlasie noclegi podlasie przechodziło od właściciela do właściciela. Wiek XIX to moment, kiedy część Podlasia znalazła się pod władaniem Rosji. Pozostała weszła do Księstwa Warszawskiego, a potem Kongresowego. Po 1919 roku Podlasie atrakcje na podlasiu zostało częścią Rzeczypospolitej.

Podlasie to przede wszystkim ogromna wielokulturowość, co wyraźnie widać niezależnie od miejsca. Już decydując się na noclegi na Podlasiu, można to zauważyć – Wystarczy przybyć tu w sezonie urlopowym, kiedy mają miejsce różne festiwale z regionalnymi potrawami. Skosztować można smakołyków nie tylko polskich, ale też litewskich i tatarskich. Każde danie smakuje wybornie! Ci, którzy ubóstwiają wypoczynek w kontakcie z naturą powinni zdecydować się na noclegi na Podlasiu. Obecne są tu rezerwaty przyrody, parki narodowe i lasy, w których podziwiać można urozmaicony świat flory i fauny.

Puszcza Białowieska to nie wszystko! Warte odwiedzenia są takie tereny, jak Kładka Nad Narwią, Silvarium , a także Arboretum. Architektura sakralna to kolejne atrakcje.Podlasie to także region zabudowy kultu religijnego. Obecnych jest tutaj mnóstwo obiektów kościelnych, które wzbudzą zachwyt nie tylko w ludziach religijnych. Warty uwagi jest Klasztor Kamedułów – zakonników, których jedną z reguł jest rezygnacja z mówienia. Święta góra Grabarka to miejsce święte dla wyznawców Prawosławia. Wielbiciele sztuki muszą odwiedzić Muzeum Ikon znajdującego w Supraślu. To oczywiście nie wszystkie zabytki zasługują na zwiedzenie.