Poczuj uroki Szklarskiej Poręby i jej okolic

Wśród soczystej zieleni lasów, w kotlinie rzeki Kamienna, na zboczach Gór Karkonoszy i Izerów, rozciąga się tajemniczy ogród pradawnych dziejów, obyczajów, wierzeń, magii i przyrody. Jego panem jest Duch Gór, nazywany Liczyrzepą.

szklarska poręba

Autor: Karol K
Źródło: http://www.flickr.com
Do Szklarskiej Poręby warto przyjechać koleją. Po drodze minąć górskie tunele, równocześnie zachwycając się pięknymi karkonoskimi pejzażami. Szklarska Poręba może śmiało być uznana za mineralogiczną metropolię naszego kraju. W okolicznych terenach odnajdywano takie kamienie jak ametyst – minerał o fioletowym zabarwieniu, kryształ górski, agat, akwamaryn, a nawet kamienie księżycowe. Porą zimową prym wiedzie narciarstwo biegowe i zjazdowe. Gdy śniegi znikają pod wpływem wiosennych promieni słonecznych, odsłaniają się dla globtroterów liczne trasy rowerowe i trasy pieszych wędrówek, o różnorodnym stopniu trudności.

Pokazuje się lubiana, głównie przez małe dzieci, gra terenowa Magiczny Szlak Ducha Gór – szlak turystyczny, zabawa, historia i przyroda w jednym. Mając na myśli Szklarską Porębę należy nadmienić o Walończykach, narodzie który od XII wieku przybywał z zachodniej i południowej Europy, w poszukiwaniu pokładów złota i innych bogactw tej ziemi. Niektórzy z nich doszli tu wielkiego bogactwa. Szlak Waloński poprowadzi nas do punktów, w których historia pamięta czasy czasów średniowiecza. Niedaleko wije się Złoty Potok, w którym teraz już nie łatwo znaleźć okruchy złota, szybciej może ametystowe minerały. Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie trzeba zawędrować do urokliwego wodospadu Kamieńczyka – najwyższego w polskich Sudetach oraz wodospadu Szklarka.

Odwiedź ten link! To bez wątpliwości ta witryna, znajdziesz tam wiele przydatnych danych! Zobaczysz, na pewno się nie rozczarujesz.

A kolejką linową pojechać na Szrenicę.

W trakcie jazdy kolejką linową na Szrenicę, roztaczać się będą przed nami przecudne krajobrazy Kotliny Jeleniogórskiej i Gór Izerskich. Ze Szrenicy, trasami turystycznymi można dojść do Śnieżnych Kotłów – pozostałości epoki lodowcowej. Śnieżne Kotły to przykłady alpejskiego obrazu w Karkonoszach. Zwieńczeniem wędrówki po Szklarskiej Porębie i okolicach, na Skwerze Radiowej Trójki możemy sfotografować się na tle odcisków ust znanych radiowców. Po całodziennej wędrówce, warto jeszcze zatrzymać się w Szklarskiej Porębie, rezerwując pokój w hotelu (noclegi w hotelu w Szklarskiej Porębie). Odszukanie zakwaterowania nie nastręczy kłopotu, ponieważ baza noclegowa i hotelowa jest świetnie rozwinięta. Wystarczy wklepać w wyszukiwarkę słowa „baza noclegowa hotel Szklarska Poręba”. Hotele w Szklarskiej Porębie zapewniają wszystko to, co jest konieczne do zregenerowania sił przed dalszą podróżą.