Super odpoczynek na Kaszubach

Gdybyśmy chcieli zaznaczyć precyzyjne granice krainy kaszubskiej, na pewno zadanie to się nie powiedzie. Kaszuby to region kulturalny, a nie historyczny, dlatego też nie możemy z całą pewnością ustalić, gdzie sięgają.
Jedno nie podlega jednak dyskusji – na ich obszarze są jedne z najśliczniejszych zakamarków w naszym kraju: plaże, lasy i jeziora. Niezwykle bogata jest tutejsza kultura materialna, której nieodzownym symbolem i kwintesencją jest Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

Krajobraz, Kaszuby

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Niezmiernie rozległy i zawierający niezliczoną ilość atrakcji najstarszy polski skansen, zlokalizowany jest w cudownym miejscu nad Jeziorem Gołuń. Jego dzieje sięgają 1906 r., gdy Teodor i Izydora Gulkowscy umieścili w XVIII-wiecznej chałupie podcieniowej kupionej od majętnego chłopa, pierwsze kaszubskie pamiątki. Ich celem było nie tylko zachowanie eksponatów, ale również kultywowanie kaszubskich zwyczajów i rzemiosła.

Niezwykle zasłużeni twórcy skansenu spoczywają aktualnie na wzgórzu, na terenie muzeum. Obecnie obiekt zajmuje dwadzieścia dwa hektary i gromadzi niezliczoną ilość cennych, kaszubskich zabytków. Można tu podziwiać między innymi zagrody, dworki szlacheckie, założenia dworskie, chałupy, wiejską szkołę, kościół, tartak, kuźnię oraz dwa wiatraki z 1876 r. (koźlak i holender). Wszystkie wnętrza zaopatrzono w tradycyjne sprzęty. Utworzono również sporo wystaw tematycznych.

Zdecydowanie najstarszym i zarazem najcenniejszym obiektem w skansenie jest wykonany z drewna kościół św. Barbary z ok. 1700 r., który przeniesiono tu z miejscowości Swornegacie. Podczas odwiedzin w muzeum turyści mogą wziąć udział w wielu pokazach: pracy w kuźni i w tartaku, krycia dachu, mielenia zboża, tłuczenia kaszy, wyrobu plecionek czy też dekoracji wnętrz. Ponadto odbywa się tutaj mnóstwo interesujących imprez religijno – folklorystycznych, m.in. obchody Wielkiego Tygodnia i Bożego Narodzenia oraz Jarmark Wdzydzki. Należy podkreślić, iż Wdzydze Kiszewskie to również fantastyczne miejsce na wakacyjny wypoczynek, albowiem dysponuje przeróżną bazą noclegową, gastronomiczną i rekreacyjną. Na tradycyjny kaszubski obiad warto wybrać się do karczmy w dworku obok wejścia do skansenu, gdzie serwowane są delikatesy lokalnej kuchni.

Wdzydze Kiszewskie to nie jedyna kaszubska miejscowość, którą trzeba zwiedzić. Z pewnością powinno się zaplanować wizytę w Chmielnie stanowiącym centrum kaszubskiej ceramiki. Tutejszy warsztat rodziny Neclów działający od ponad 100 lat jest udostępniony do zwiedzania i do zaproponowania szeroki wybór artykułów ozdobionych w charakterystycznym, kaszubskim stylu. Znane są również Kartuzy – stolica Szwajcarii Kaszubskiej.

Tekst przedstawiający taką problematykę jest niezwykle wnikliwy, ale warto zbadać inny punkt wiedzenia. My zalecamy to omówienie (http://www.avocaparkingpyrzowice.pl/).

Miasteczko w sposób szczególny charakteryzuje się kulturą, tradycjami i językiem miejscowej ludności. Najbardziej cennym zabytkiem Kartuz jest zespół klasztorny Kartuzów. Z pierwotnej, gotyckiej formy obiektu zachowały się fragmenty krużganków, refektarz i przebudowane budynki gospodarcze. Ciekawym akcentem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Ażeby w pełni docenić piękno bajecznego krajobrazu Kaszub, warto spędzić tu choćby parę dni, a w trakcie trwania urlopu wdrapać się na wieżę widokową na Wieżycy – najwyższym wniesieniu morenowych Wzgórz Szymbarskich (trzysta dwadzieścia dziewięć metrów nad poziomem morza). Wzgórze to jest objęte ochroną rezerwatową w ramach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znaczną atrakcją przyrodniczą jest również ośmiokilometrowy Jar rzeki Raduni, nazywany potocznie Babim Dołem. Został on objęty ochroną pod postacią rezerwatu krajobrazowego w 1972 r.. Rzeka ma tutaj niezwykle różnorodny przebieg, a sam zakątek charakteryzuje się fenomenalnym pięknem. Wybierają na urlop 2014 Kaszuby trzeba zaplanować pieszą przechadzkę na terenie wysoczyzny Kępy Redłowskiej w nadmorskiej dzielnicy Gdyni, gdzie zobaczyć można piękny, stromy klif i kawałeczek naturalnego lasu bukowego z rosnącym tu jarząbem szwedzkim będącym pod ścisłą ochroną.

Jedno z wielu kaszubskich podań mówi, że Bóg tworząc świat, zapomniał o Kaszubach. Ponieważ niemniej jednak po innych, stworzonych już krainach zostały przeróżne resztki – morze, jeziora, rzeki, pagórki, doliny, plaże, bory i lasy – użył je, by powstała Szwajcaria Kaszubska, czyli kraina bogata we wszystko.

Wiele przydatnych informacji oraz ofert noclegowych można znaleźć pod adresem .