Przyrodnicze (i nie jedynie) atrakcje Pienin należy obowiązkowo zobaczyć?

Pieniny to fantastyczny masyw skalny w rejonie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, toteż wziąć ten rejon pod uwagę decydując się na wakacje w górach!

Zamek Niedzica, Pieniny

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najśliczniejszych zakątków w naszym kraju. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się dogłębnie w skały tworząc przełom, którego widok zwala z nóg. Na odcinku 2,5 kilometra w linii prostej rzeka tworzy 7 zakrętów, osiągając w ten sposób dziewięć kilometrów długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do pięciuset metrów.

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od 1 kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad stu sześćdziesięciu pięciu lat. Tratwy wyruszają z przystani flisackiej w Kątach, ażeby odbyć 15-kilometrową wycieczkę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem albo trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin. Atrakcyjnym fragmentem krajobrazu jest Jezioro Czorsztyńskie, powstałe w wyniku budowy zapory na Dunajcu. Wstępnie przedsięwzięcie wzbudzało bardzo dużo kontrowersji, lecz z czasem jezioro wraz z fantastyczną okolicą stało się jednym z najbardziej urokliwych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Prócz wspomnianego malowniczego przełomowego odcinka Dunajca i cudownej przeróżności rzeźby urwisk skalnych, Park chroni także pożyteczne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku przeważają lasy bukowo – jodłowe, a odsłonięte skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Urzekającym elementem krajobrazu są także ukwiecone górskie łąki, używane od wieków, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Doskonale się tu czują przeróżnego typu owady i motyle (ok. 1600 gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Kompletną ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków dominują przede wszystkim gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy głównie Trzy Korony (982 m n.p.m.). Warto też wspiąć się na Sokolicę (747 m n.p.m.) na którą wiedzie szlak zwany Sokolą Percią i Czertezik (siedemset siedemdziesiąt cztery metry nad poziomem morza), skąd roztaczają się niezapomniane widoczki na Pieniny i leżącą trzysta metrów niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano też liczne tarasy ze niesamowitą panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje też wartościowych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie zbudowanego w IV w.

Kliknij ten link a zobaczysz wskazówki napisane dla osób zaintrygowanych omawianym w niniejszym artykule zagadnieniem.

Należy też zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i proponują odpowiednio wyposażoną bazę zabiegową.

Pośród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają też zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niesamowicie cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Należy udać się też na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się wyjątkowy, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***
Całkowitą ofertę na urlop dwa tysiące piętnaście w Pieninach można odnaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:
– pieniny domki
– tanie kwatery w górach
– schroniska w górach
– pokoje gościnne w górach