Jantar – tajemnica Bursztynowego Szlaku

Jantar to wieś letniskowa położona w województwie pomorskim, na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Nazwa wsi nie bez przyczyny odnosi się do jednego z największych bałtyckich skarbów, bowiem znajduje się ona na trasie dawnego Szlaku Bursztynowego. Z tego także powodu, corocznie jest organizowany tu finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.

Morze, Bałtyk

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu
Za czasów intensywnego ruchu na Szlaku Bursztynowym, Jantar był doskonale rozwiniętą i bogatą osadą z knajpami i noclegowniami dla podróżników. We współczesnych czasach wieś funkcjonuje, jako kurort turystyczny z szerokimi, piaszczystymi plażami. Są one czyste, bezpieczne i stosownie przygotowane zarówno dla rozluźniającego, jak i aktywnego odpoczynku.

Bowiem Jantar słynie z bursztynu nie tylko w naszym kraju, lecz i w całej Europie, to właśnie tutaj odbywa się finał Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu. Zawody te aranżowane są na plażach polskiego wybrzeża od 1998 r. Dodatkową atrakcją konkursów są przeróżnego rodzaju gry, zabawy a także występy sław. Entuzjaści bursztynów zapewne będą chcieli zobaczyć Muzeum Bursztynnictwa, w którym nagromadzono okazjonalne produkty z bursztynu, ryciny, oryginalne mapy oraz stare fotografie.

Zainteresowała Cię opisywana kwestia? Poznaj więc oprócz tego ten ważny link – to także bardzo pomocne źródło informacji.

Można tutaj też zaznajomić się z historią miejscowości i dziejami połowu bursztynów. Atrakcyjnych wrażeń i wiadomości może zapewnić również spotkanie z rybakiem, który przekaże interesujące historie powiązane z morzem, a także wytłumaczy specyfikę swojej profesji.

Jeśli ten tekst jest dla Ciebie interesujący to sprawdź serwis (http://www.nadwigrami.pl/), w którym znajdziesz tego typu informacje. One na pewno będą dla Ciebie przydatne.

Można też zakupić od niego świeżo odłowione, morskie ryby.

Znaną jantarską atrakcją jest Wioska Indiańska – zobacz więcej, gdzie można zobaczyć prawdziwe tipi, zwiedzić muzeum Indian, zapoznać się z ich obrządkami i pomysłami na zabawę. Należy również posłuchać opowieści o dziejach Indian oraz zaopatrzyć się w ręcznie zrobione pamiątki związane z indiańską kulturą. Jantar jest położony na szlaku wąskotorowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Kolejka turystyczna kursuje tutaj na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Sztutowo – Mikoszewo Ujście Wisły. Warto skorzystać, zatem z przejażdżki zapewniającej multum interesujących wrażeń. W trakcie pobytu w Jantarze na sto procent ciekawa będzie też wizyta w Mini Zoo gdzie znajdują się strusie, kury, króliki, kozy, osły, świnie oraz inne zwierzęta domowe, a także w gospodarstwie edukacyjnym Pasieka „U Strusi”, gdzie znajduje się ciekawa wystawa i filmy poświęcone strusiom i pszczołom i szklany ul obserwacyjny z żywymi owadami. Można tu też zakupić miód z miejscowej pasieki. Uznaniem cieszą się też tutejsze ośrodki jazdy konnej: Grupa Buffalo Bill i Farma Jantar.

Z uwagi na pozytywny mikroklimat i możliwość użytkowania tutejszych źródeł solankowych, Jantar ma szansę stać się w nie dalekiej przyszłości ośrodkiem rehabilitacyjno – leczniczym.

***Pełną ofertę na wakacje dwa tysiące czternaście w Jantarze można znaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:- Jantar pokoje gościnne- noclegi Jantar- wakacje 2014