
Oprócz tego przy Starym Rynku znajdują się przepięknie wyremontowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, fantastyczne fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najstarszą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj cudowna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, a także nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do chwili obecnej uchowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu warto także zobaczyć kompleks rekreacyjny naokoło jeziora Malta i Nowe Zoo. Najbardziej cennym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której byli koronowani polscy królowie jest prawdziwym skarbem o skali europejskiej. Na wyjątkową uwagę zasługują niesłychanie cenne Drzwi Gnieźnieńskie opowiadające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce, albowiem wspominano o nim już w II wieku naszej ery. Do najcenniejszych zabytków Kalisza można zaliczyć: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra świętego Mikołaja i Państwowy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.
Wśród innych fascynujących wielkopolskich miejscowości trzeba wymienić Kórnik ze wspaniałą hacjendą Działyńskich, w której zgromadzono bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbardziej bogatą w naszym kraju kolekcją drzew i krzewów (ok. 3000 gatunków i odmian). Należy kże zaglądnąć do Rogalina, gdzie jest późnobarokowo – klasycystyczna rodowa chata Raczyńskich, ze fantastyczną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W nieodległym Puszczykowie odwiedzić można niezwykle fascynujące muzeum, które mieści się w domu, w którym mieszkał słynny pisarz i podróżnik Arkady Fiedler. Zebrano tam dzieła autora i pamiątki z jego wypraw. W Szreniawie mieści się inny atrakcyjny obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swoim terenie ma mniej więcej dwadzieścia tysięcy okazów.
Masz ochotę poszerzyć wiedzę z owego intrygującego zagadnienia? Zatem najlepiej trafiłeś. Najnormalniej w świecie kliknij to hotel zakopane i przenieś się do kolejnej strony.
Nie można pominąć także Ostrowa Lednickiego, gdzie zobaczyć można fragmenty palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest także Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich ciekawych skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Podczas pobytu w Wielkopolsce należy zobaczyć też pałac w Racocie ze słynną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze wspaniałym, w dużej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach zrobiony w sposób dający wyobrażenie, że ktoś tutaj mieszka. Jeżeli udamy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, natrafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie poeta przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Ładnym zabytkiem podtrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt otacza park o charakterze arboretum, a nieopodal znajduje się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może ujść także wspaniały pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów. Dwukrotnie przebywał tu Fryderyk Chopin i ażeby utrwalić te odwiedziny rokrocznie odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.
Pośród najistotniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy przede wszystkim sanktuarium w Licheniu, gdzie jest cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najważniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pod wezwaniem świętej Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła II.
Jak sądzisz? Czy opisywany wątek jest interesujący? Jeśli tak, to kliknij w odnośnik oraz przeczytaj praktyczne informacje (http://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,konie-sportowe.html) – pochłoną Cię kompletnie.
W sanktuarium stworzono sporo malowniczych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi znanymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, Bazylika na świętej Górze obok Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się również wiele ślicznych wykonanych z drewna kościołów, m.in. w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.
Najcenniejszym przyrodniczo rejonem w Wielkopolsce (dobry serwis) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych walorów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach.